“Türkiye’deki Markalar ve Türk Ekonomisindeki Rolleri” Semineri İstanbul’da gerçekleştirilmiştir

“Fikri Mülkiyet Haklarının Gümrüklerde Korunması” konulu Avrupa Birliği Projesi kapsamında “Türkiye’deki Markalar ve Türk Ekonomisindeki Rolleri” Semineri İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Sayın Müsteşarımız Cenap AŞCI tarafından açılışı gerçekleştirilen seminerde, teknoloji çağıyla birlikte dünya çapında ekonomilerin yapısının değiştiği, artık bilgi temelli ürünler üreten ve pazarlayan ülkelerin ekonomik anlamda daha avantajlı bir konuma geldiğinden söz edilmiş, yeni bilgi temelli ekonomi modelinde maddi varlıklardan ziyade, yenilikçi fikirler, buluşlar, bilgiler ve yöntemler gibi maddi olmayan varlıkların firmalar için daha fazla önem arz ettiği ve bu sebeple sahip oldukları fikri mülkiyeti korumanın önemine değinilmiştir.

Söz konusu seminerde Procter and Gamble (P&G) Türkiye CEO’su Tankut TURNAOĞLU, A.S Watsons Group CEO’su Ahmet YANIKOĞLU, LC Waikiki Mağazacılık Hiz. Tic. A.Ş. CEO’su Mustafa KÜÇÜK, FLO Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş. CEO’su Burak ÖVÜNÇ ve Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan vekili Cemil TOKEL’in katıldığı bir panel düzenlenmiştir. Anılan panelde markaların nasıl oluştuğu, küresel piyasalarda aktif rol oynamak için neler yapılması gerektiği ve fikri mülkiyet haklarının korunmasının öneminden bahsedilmiştir.