IRU ile Katar Gümrük İdaresi Yetkilileri TIR Sistemi’ne İlişkin İşleyişi Yerinde Görmek Amacıyla Ülkemizi Ziyaret Etti.

 
IRU ile Katar Gümrük İdaresi Yetkilileri TIR Sistemi’ne İlişkin İşleyişi Yerinde Görmek Amacıyla Ülkemizi Ziyaret Etti
 
Katar’ın TIR Sözleşmesi’ne taraf olması sonrasında Katar Gümrük İdaresi, TIR Sistemi’nin Katar ulusal kefil kuruluşu olan Ticaret ve Sanayi Odası (QCCI) ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) yetkilileri 28-30 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ülkemiz kefil kuruluşu TOBB’un hizmet binasında 28 Ocak 2019 tarihinde düzenlenen eğitim seminerinin açılış konuşmaları TIR Dairesi Başkanı Sn. Hakan DALÇIK ve TOBB TIR ve ATA Karnesi Müdürü Sn. Aslı GÖZÜTOK tarafından yapıldı. Seminere Gümrük ve Ticaret Uzmanları Mehtap RICER ve Ruken MERMER de katılım sağladı. Eğitim semineri kapsamında Gümrük ve Ticaret Uzmanları tarafından Bakanlığımızın ve TIR Sistemi’nin tanıtımına ve TIR Sistemi’nin Türkiye uygulamasına ilişkin sunumlar yapıldı. Ayrıca, Katar Gümrük İdaresi ve Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerinin konuya ilişkin soruları cevaplandırıldı.

Heyet 29 Ocak 2019 tarihinde uygulamaları yerinde görmek için Mersin’e geçerek Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ertesi gün Mersin Limanı’nda ve Mersin Gümrük Müdürlüğünde yapılan yerinde incelemelerde, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Erkin APARI tarafından TIR Karnesi işlemleri uygulamalı olarak anlatıldı.

TIR Sistemi’nin en büyük kullanıcılarından biri olan ülkemiz, tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşmaya ve destek talep eden ülkelere yardımcı olmaya devam edecek.