"Fikri Mülkiyet Haklarının Gümrüklerde Korunması” Projesinin İlk Bölgesel Semineri 23-24 Kasım 2016 Tarihlerinde İzmir’de Yapıldı.

“Fikri Mülkiyet Haklarının Gümrüklerde Korunması” Projesinin İlk Bölgesel Semineri 23-24 Kasım 2016 Tarihlerinde İzmir’de Yapıldı.

Avrupa Birliğinin Katılım Öncesi Mali Yardım Mekanizması (IPA)  “Fikri Mülkiyet Haklarının Gümrüklerde Korunması” konulu Bakanlığımız Projesinin uygulaması kapsamında; İzmir’de 23 ve 24 Kasım 2016 tarihlerinde ilk bölgesel seminer gerçekleştirilmiştir. Seminere Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Patent Enstitüsü ile Bakanlığımız temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve fikri mülkiyet hak sahiplerinin temsilcisi avukatlar tarafından katılım sağlanmıştır.
Gümrükler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sn. Önder Göçmen seminerin açılış konuşmasını gerçekleştirmiş ve seminerin faydalı olması konusundaki temennilerini dile getirmiştir.

İki gün boyunca süren seminerde fikri ve sınai mülkiyet kavramları, fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin cezai, hukuki ve sınır önlemleri, Fikri mülkiyetin korunmasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrük İdaresinin rolü,  özel sektörün konuyla ilgili görüşleri ve Avrupa Birliği’ndeki önlemler tartışılmıştır. Ayrıca vaka çalışmaları gerçekleştirilmiştir.